szpital
11 maja 2016 Autor admin 0

Specjalistyczny sprzęt i profilaktyka

Nowoczesny sprzęt diagnostyczny w szpitalach jest niestety nie zawsze dostępny. Stan polskiej służby zdrowia nie pozwala na wykonywanie niektórych zabiegów i na przyjmowanie pacjentów, nie wspominając o wymianie niezbędnego sprzętu. Sytuacja najgorsza jest w małych szpitalach, które znajdują się w mniejszych miejscowościach. Lepiej sytuacja wygląda w szpitalach uniwersyteckich i specjalistycznych, gdzie przyjmuje się bardzo ciężkie przypadki. Bardzo wiele pod tym względem pomogła Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która od kilkunastu lat ratuje całą sytuację.

Problem tkwi nie tylko w braku sprzętu służącego do ratowania życia i przeprowadzania operacji, ale również w braku niezbędnych urządzeń do diagnostyki chorób. Najpotrzebniejsze są sprzęty takie jak  aparaty USG czy holter który umożliwia monitorowanie pracy serca pacjenta przez 24 godziny bez potrzeby hospitalizacji. Gdyby dostępność do tego typu sprzętu była większa być może nie byłoby tak wiele przypadków zaawansowanych chorób serca i innych przewlekłych dolegliwości. Zmienić musi się jednak nie tylko stan naszej służby zdrowia, ale być może przede wszystkim nasza własna świadomość i podejście do kwestii zdrowotnych dotyczących swojej rodziny i siebie.

Jak pokazują statystyki coraz mniej Polaków decyduje się na przeprowadzanie rutynowych badań profilaktycznych takich jak chociażby badanie krwi lub moczu. Tanie, szybkie i łatwo dostępne badania mogą pozwolić nam na wczesne wykrycie wielu chorób, które w późniejszym stadium mogą okazać się znacznie trudniejsze do wyleczenia. Badania profilaktyczne powinny być regularnie przeprowadzane szczególnie w przypadku dzieci. Raz na trzy, cztery miesiące należy rutynowo sprawdzić wszelkie wyniki. To nie tylko troska o zdrowie ale również uczenie dziecka dobrych nawyków.